BMI

BMI (Body Mass Index) je vlastne telesný hmotnostný index. BMI sa považuje za jeden zo základných ukazovateľov antropometrického merania. Vzorec na výpočet BMI (kg/m2) = hmotnosť tela v kg : výška v m2. (Vaše parametre stačí zadať do dole uvedenej tabuľky a dozviete sa Vašu hodnotu BMI).

Hodnota BMI je informatívna a dokonca v špecifických prípadoch až nepresná. Ide predovšetkým o aktívnych športovcov, ktorí majú vysoký podiel svalovej hmoty, čo výpočet BMI nezohľadňuje. Taktiež BMI môže mierne skresľovať skutočný stav výživy u chorých ľudí a ľudí v rekonvalescencii. Preto je dôležité urobiť aj ďalšie výpočty a hodnotenia antropometrického merania. Medzi tieto patrí okrem merania výšky a váhy, aj meranie obvodu svalstva ramena, obvodu pásu a bokov, hmotnostno-výškový index, či meranie kožných rias kaliperom.

Antropometrické vyšetrenie (hodnotenie) je následne dopĺňané nutričnou anamnézou, celkovým somatickým vyšetrením a laboratórnym vyšetrením. Až po absolvovaní všetkých spomínaných vyšetrení sa dá relevante zhodnotiť konkrétny stav výživy. 

Na záver je potrebné povedať, že aj keď je hodnota BMI len informatívna, dokáže nám u väčšiny populácie napovedať stav výživy daného jedinca a dokonca podľa výsledkov BMI je možné načrtnúť rôzne zdravotné riziká. Najzávažnejšie dve riziká si môžete posúdiť aj sami podľa výsledku BMI a následného porovnania v spodnej tabuľke :o)

Kalkulačka na výpočet BMI:

Výsledky:

BMI pod 20 Mierna podváha
BMI 20–25 Normálne hodnoty
BMI 25–30 Mierna obezita
BMI 30–40 Výrazná obezita
BMI nad 40 Monštrózná obezita

BMI index - výpočet BMI a zdravotné riziko

...ak sa odkaz na kalkulačku BMI nezobrazuje, stačí kliknúť sem www.abcdieta.cz/bmi-kalkulacka

 

...táto stránka sa i naďalej pripavuje :o)

Pyramída zdravej výživy

Potravinová pyramída vychádza z odporúčaní Americkej dietetickej asociácie a určuje optimálny podiel jednotlivých potravinových skupín v dennom jedálničku. 

    Prvou potravinovou skupinou, 1. poschodie obrázku pyramídy, sú obilniny, chlieb, ryža a cestoviny. Potraviny z tejto skupiny by mali tvoriť približne 40 % denne prijatej energie, teda asi 6 - 11 jednotkových porcii denne. Sú dôležitým zdrojom rastlinných bielkovín, komplexných sacharidov, škrobu, vlákniny, B-vitamínov, minerálnych látok. 

    2. poschodie tvorí potravinová skupina zelenina. Táto skupina spolu s ovocím (tiež 2. poschodie) by mala predstavovať 35 % denne prijatej energie (3 - 5 jednotkových porcii). Zelenina je významným zdrojom vitamínov, minerálnych látok, vlákniny, fytochemikálii...

Na 2. poschodí sa taktiež nachádza potravinová skupina ovocie. Z tejto skupiny treba denne prijímať 2 - 4 porcie ovocia. Ovocie je dôležitým zdrojom vitamínov, minerálnych látok, vlákniny, fytochemikálii (napr. flavonoidov).

    Na 3. poschodí nájdeme potravinovú skupinu mlieko a mliečne výrobky. Tieto spolu s ďalšou potravinovou skupinou na tomto poschodí (mäso, ryby, vajíčka, strukoviny, orechy) tvoria 20 % denne prijatej energie, čo predstavuje 2 - 3 jednotkové porcie. Mlieko a mliečne výrobky sú zdrojom predovšetkým bielkovín a minerálnych látok (vápnika). 

3. poschodie obsahuje aj potravinovú skupinu mäso, hydina, ryby, vajíčka, orechy a strukoviny. Ich príjem je tiež stanovený na 2 - 3 porcie denne. Sú nenahraditeľným zdrojom plnohodnotných bielkovín (Fe, Zn) a vitamínov skupiny B. 

    Posledné 4. poschodie tvorí potravinová skupina tuky oleje a sladkosti. Ich príjem by mal byť striedmy, približne 5 % denne prijatej energie. 

Okrem spomenutého je potrebné dodržiavať pitný režim v množstve minimálne 1,5 - 2 l denne. K potravinovej pyramíde neodmysliteľne patrí aj každodenný pohyb.

Takáto potravinová pyramída je odporúčaním racionálnej výživy hlavne pre zdravých ľudí s normálnou hmotnosťou tela.